e-Doręczenia. Nowa usługa od 1 stycznia 2025
Czy wiesz, że już od 1 stycznia 2025 roku list polecony z urzędu będzie można odebrać przez internet? Bez awizo i kolejek na poczcie. Wyślesz też tak list do urzędu. Wystarczy, że założysz adres i skrzynkę na edoreczenia.gov.pl lub na mObywatel.gov.pl w zakładce Twoje skrzynki.
Co to są e-Doręczenia?
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru. Dzięki nim możesz wysyłać i odbierać korespondencję od urzędów w Polsce – gdzie chcesz i kiedy chcesz. Oszczędzisz czas i koszty przesyłania dokumentów, ponieważ jest to bezpłatne.
Co dają e-Doręczenia?
Dzięki nim możesz wysyłać pisma urzędowe online. Wystarczy, że masz internet. Nie musisz czekać na listonosza czy iść na pocztę.
O tym, że przyszła przesyłka, wiesz od razu i od razu możesz sprawdzić, kto jest jej nadawcą.
Korespondencja będzie trafiać do Ciebie, nawet gdy zmienisz adres zamieszkania lub wyjedziesz.
Dzięki szybszej wymianie informacji, skraca się czas załatwiania Twoich spraw urzędowych.
e-Doręczenia są całkowicie bezpieczne, bo chronione zaawansowanymi metodami szyfrowania i sprawdzania tożsamości.
System e-Doręczeń zastąpi korespondencję przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Obowiązek wysyłania i odbierania pism przez e-Doręczenia będzie dotyczył większości urzędów i innych instytucji publicznych od 1 stycznia 2025 roku.
Jakie są korzyści z e-Doręczeń
Jeśli masz aktywny adres do doręczeń elektronicznych (ADE), podmioty będą komunikowały się z Tobą przez skrzynkę e-Doręczeń.
Zamiast iść się na pocztę i odebrać list polecony za potwierdzeniem odbioru z urzędu, korespondencję tę odbierzesz online – bez wychodzenia z domu. Jeśli nie masz adresu do e-Doręczeń, załóż go już dziś.
Dzięki e-Doręczeniom zyskujesz
Oszczędność czasu – unikniesz awiza w skrzynce i kolejek na poczcie, listy z urzędu dostaniesz na swoją elektroniczną skrzynkę, a przeczytasz je i odpowiesz na nie o dogodnej porze i w dowolnym miejscu – wystarczy komputer, tablet lub telefon z Internetem.
Wygodną komunikację z urzędem – nie musisz odwiedzać urzędu, aby złożyć dokumenty – w każdej chwili możesz wysłać pismo czy wniosek bezpłatnie ze skrzynki do e-Doręczeń.
Oszczędność pieniędzy – możesz bezpłatnie korespondować z urzędami, które korzystają z e-Doręczeń.
Bieżące powiadomienia – będziesz od razu wiedzieć, że przyszła nowa wiadomość i zawsze możesz sprawdzić, jaki jest status Twojej korespondencji.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!