„Noc Muzeów w kamieniu wykuta”

Ocena 0/5

Za nami pińczowska Noc Muzeów 2026. Mimo kapryśnej aury uczestnicy dopisali, bo i program tegorocznej edycji był bardzo ciekawy. Zaczęło się od wykładu na temat geologii Ponidzia, wygłoszonego przez prof. Marka Lewandowskiego z PAN. Po referacie zebrani udali się autokarem do wsi Włochy, by posłuchać opowieści o pomniku wykonanym przez Walentego Kąckiego, dworzanina Zygmunta Gonzagi Myszkowskiego. Pomnik pochodzi z roku 1609.

W dalszej części wydarzenia odwiedzili kaplicę św. Anny, Synagogę Starą i kościołów św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Ważnym elementem Nocy Muzeów były warsztaty malowania porcelany w głównej siedzibie Muzeum Regionalnego w Pińczowie, a ostatnim, niezwykle istotnym punktem, był wernisaż wystawy "Wykute w kamieniu -historia Zakładu Kamieniarskiego Antoniego i Józefa Piekoszewskich". Liczne ekspozycje ukazały nie tylko pasję i pracę słynnych pińczowskich kamieniarzy, ale także ich życie prywatne. Bezcenne pamiątki rodzina zachowała do dziś. Wystawę w dniu wernisażu obejrzało wielu mieszkańców miasta i gminy, a wśród nich także Beata Kita, pełniąca funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów. Na zakończenie Nocy Muzeów, w sali kinowej PSCK odbył się koncert góralskiego zespołu "Duet z Pienin. 

noc3 noc2 noc4 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności