Pińczowianie pamiętają…
85 lat temu w katyńskich lasach, służby NKWD, strzałem w tył głowy, bestialsko zamordowały tysiące Polaków, głównie oficerów Wojska Polskiego. Ciała pomordowanych złożono w leśnych, zbiorowych mogiłach i skazano na zapomnienie. Dwa lata później brutalna prawda wyszła na jaw, a my do dziś czcimy pamięć ofiar tej straszliwej zbrodni.
11 kwietnia 2025 roku, mimo kapryśnej pogody, na Cmentarzu zwanym „Zawięzieniem” w Pińczowie, zgromadzili się uczestnicy obchodów 85 rocznicy zbrodni w Katyniu. Władze Miasta i Gminy Pińczów reprezentowała wiceburmistrz Beata Kita, która razem z przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Woźniakiem i wiceprzewodniczącą Martą Łaskawiec, złożyła kwiaty przy symbolicznych grobach. W uroczystości poprowadzonej przez dyrektor Muzeum Regionalnego Justynę Dziadek udział wzięli także radni Rady Miejskiej w Pińczowie, przedstawiciele władz Powiatu Pińczowskiego, dyrektorzy instytucji i urzędów, uczniowie pińczowskich szkół, regionaliści, harcerze Hufca ZHP Pińczów, służby mundurowe Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Pińczów, Komendy Powiatowej Policji, Zakładu Karnego i Wojska Polskiego oraz mieszkańcy. Krótką modlitwę w intencji pomordowanych w Katyniu odmówił ks. Stanisław Kudełka, dziekan Dekanatu Pińczowskiego, a młodzież zaprezentowała piękny program artystyczny. Drugim punktem rocznicowych obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu parafialnym w Pińczowie, gdzie znajduje się ziemia z katyńskich mogił, a uroczystości zwieńczyła msza święta odprawiona w klasztorze o.o. Franciszkanów na Mirowie. W sanktuarium znajduje się Kaplica Katyńska z nazwiskami związanych z Ponidziem ofiar zbrodni katyńskiej. Tutaj także gospodarze Miasta i Gminy Pińczów, w imieniu lokalnej społeczności zapalili znicze pamięci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w obchodach rocznicowych.
Fot. A. Mazurek
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!