Połączyła nas pamięć

Ocena 0/5

Piątkowym przedpołudniem 17 kwietnia 2026 roku, w pińczowskiej Synagodze Starej odbyła się edukacyjna akcja Żonkile 2026, mająca na celu upamiętnienie ofiar Powstania w Getcie Warszawskim. Wydarzenie zorganizowane przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną  Muzeum Regionalne w Pińczowie licznie zgromadziło młodzież szkolną, nauczycieli, seniorów i mieszkańców. W imieniu lokalnego samorządu, w uroczystości uczestniczyła Beata Kita, pełniąca funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów, a zebranych powitała dyrektor muzeum Justyna Dziadek oraz dyrektor biblioteki Agnieszka Kucybała. Ważnym elementem obchodów rocznicowych było posadzenie cebulek żonkili, które symbolizują nadzieję, a w drugiej części spotkania odbył się wernisaż wystawy "Utracone -niezapomniane". Od wspomnianego piątku, we wnętrzach Synagogi Starej w Pińczowie, na pięciu planszach można oglądać zdjęcia obrazujące wyposażenie bożnicy sprzed II wojny światowej. Wystawę przygotowała Edyta Paw, pińczowski muzealnik. 

Pińczowskie obchody 83. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim objęły także edukacyjny wyjazd do Dąbrowy Tarnowskiej, gdzie seniorzy z Pińczowa obejrzeli zabytkowe synagogi. Rocznicowe obchody zwieńczyło spotkanie z wyjątkową osobą. W miniony poniedziałek, gościem Pińczowian i Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej była Miriam Synger, polska Żydówka, która w bardzo przystępny sposób opowiedziała zebranym o wierze, kulturze i tradycji żydowskiej, przybliżyła także obecne realia życia Żydów w naszym kraju.

żonkile2 żonkile3 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności