Rewitalizacja Ciuchci Ponidzie coraz bliżej
Dziś przed południem, w pińczowskim ratuszu odbyło się spotkanie robocze dotyczące realizacji projektu pn. „Rewitalizacja Świętokrzyskiej Kolejki Wąskotorowej Ciuchcia Ponidzie”. W rozmowach uczestniczył burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, wraz z pracownikami Wydziału Inwestycji oraz Tomasz Hałatkiewicz –dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych i pracownicy tej instytucji zajmujący się wspomnianym projektem: Katarzyna Wydrzyńska –kierownik sekcji kolejki, Edward Stoffer –inspektor nadzoru, toromistrz Robert Kot, a także Jarosław Dąbrowski oraz Stanisław Dymarczyk odpowiedzialni za inwestycje. Rozmowy dotyczyły realizacji zadania rewitalizacji, na każdym jej etapie, w tym również wykonania drogi serwisowej dla mieszkańców, wzdłuż torowiska na terenie Pińczowa. Warto przypomnieć, że w październiku minionego roku, projekt złożony przez Urząd Marszałkowski, uzyskał dofinansowanie z programu Polski Ład w wysokości 27 milionów złotych. Dodatkowe 3 miliony, jako wkład własny, na zadanie przeznaczył samorząd Województwa Świętokrzyskiego. Za te środki inwestor zrewitalizuje kolejkę na trasie Pińczów - Jędrzejów, przy czym niemal połowa środków (ponad 14 milionów) przeznaczona będzie na naprawę torowiska odcinku Pińczów –Umianowice. Dotacja pozwoli także na remont lokomotywy, trzech wagonów i zabytkowego parowozu, które docelowo będą stacjonowały na pińczowskiej stacji. Ponadto, inwestor chce odnowić część wnętrza stacji przeznaczoną na poczekalnię, kasę biletową, toalety oraz niezbędne zaplecze dla turystów i obsługi. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w pierwszym półroczu tego roku. W bieżącym roku także Gmina Pińczów wykona elewację budynku stacji kolejki z dofinansowaniem w wysokości prawie 400 tysięcy złotych. Środki te pochodzą z programu Polski Ład. Ponadto ze środków Unii Europejskiej w wysokości 23 milionów, w ramach OSI Ponidzie zostaną wyremontowane estakady oraz most na Nidzie.
„To inwestycja na którą długo oczekiwaliśmy. Zrewitalizowana ciuchcia znacząco wzbogaci turystykę naszej gminy i całego regionu. Niezmiernie cieszymy się z rozpoczęcia zadania” –mówi burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak.
„Nasze piękne Ponidzie posiada niezwykle cenne walory przyrodnicze i krajobrazowe, dzięki ciuchci dowie się o nich jeszcze więcej osób. Po zrealizowaniu inwestycji kolejka stanie się jedną z cenniejszych perełek świętokrzyskiej turystyki” –podkreśla dyrektor Tomasz Hałatkiewicz.
Cała trasa z Jędrzejowa do Pińczowa liczy ponad 27 km, z tego niemal 10 km to odcinek z Pińczowa do Umianowic. Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa Ciuchcia Ponidzie będzie jedną z piękniejszych tego typu atrakcji w Polsce
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!