W 86 rocznicę

Ocena 0/5

1 września 1939 roku nasz kraj zaatakowały wojska hitlerowskie i rozpoczęła się II wojna światowa. Trwający 6 lat, niewyobrażalny tragizm wielu narodów, który pochłonął miliony istnień ludzkich, zniszczył tysiące miast i wsi. 5 września 1939 roku, działania wojenne dotarły także do Pińczowa.

86 lat później pińczowianie pokazali, że pamiętają. Pamiętają o wszystkich, którzy walczyli, przelewali krew, stracili życie. Sobotnim późnym popołudniem, na Miejscu Straceń odbyła się oficjalna część rocznicowych obchodów, zorganizowana przez burmistrza Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierza Baduraka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Pińczowie Zdzisława Woźniaka i Muzeum Regionalne w Pińczowie. Prowadząca wydarzenie dyrektor Justyna Dziadek powitała uczestników: wiceburmistrz Beatę Kitę, przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Woźniaka i jego zastępczynię Martę Łaskawiec, sekretarza Marcina Kozłowskiego i skarbnik Mirosławę Wiśniewską, powitała poczty sztandarowe, gospodarzy Powiatu Pińczowskiego, radnych gminy i powiatu, dyrektorów urzędów i instytucji, uczniów i nauczycieli, harcerzy i zuchów Hufca ZHP Pińczów, służby mundurowe policji, straży, wojska, służby więziennej i nadleśnictwa, strażaków OSP i księży z pińczowskich parafii. Po odśpiewaniu hymnu i krótkiej modlitwie, oficjalne delegacje i pińczowskie zuchy złożyli na płycie obelisku biało -czerwone kwiaty na znak pamięci i szacunku. Msza święta w intencji poległych za Ojczyznę zamknęła oficjalną część uroczystości patriotycznych, a całość zwieńczył koncert w Synagodze Starej.

Fot. Urząd Miejski i A. Mazurek

rocznica_wojna rocznica_wojna_2 rocznica_wojna_3 rocznica_wojna_5 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Dodaj komentarz

Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności