Z gospodarczą wizytą w Pińczowie
W środę 26 kwietnia, Miasto i Gminę Pińczów odwiedził Tomasz Jamka, członek Zarządu
Województwa Świętokrzyskiego. Gość, razem z Włodzimierzem Badurakiem, odwiedził
miejsca, gdzie realizowane są zadania wspierane przez świętokrzyski samorząd, a na początek
udali się do Bogucic. W miejscowości trwają intensywne prace przy budynku świetlicy
wiejskiej, o postępach remontu opowiedział sołtys Bogucic Drugich, wiceprzewodniczący
Rady Miejskiej i prezes tamtejszej OSP, Kazimierz Klasiński oraz panie ze Stowarzyszenia
Chata Bogucka. Drugim przystankiem w podróży samorządowców po gminie, był teren
Wodociągów Pińczowskich, gdzie chwilowo stacjonują dwa najnowsze nabytki Gminy
Pińczów – nowoczesne autobusy „Solaris”. Fabrycznie nowe pojazdy posłużą do transportu
publicznego na terenie miasta i będą obsługiwać dwie linie. Pasażerowie dojadą m.in. na
ulice: Sikorskiego (na Podgórzu), na ul. Przemysłową, Nowowiejską, Witosa, 3 Maja, ks.
Kluka, Wiosenną, Łąkową, Republiki Pińczowskiej. Autobusy zakupiono w ramach realizacji
wielkiego projektu dofinansowanego z budżetu Unii Europejskiej, pn. „Wsparcie
multimodalnej mobilności na terenie Gminy Pińczów” Obydwa autobusy kosztowały łącznie
blisko 3 miliony złotych, a finansowe wsparcie ich zakupu wynosi 83,7% i pochodzi z
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, na lata 2014 -2020,
Oś priorytetowa 3, Działanie 3.4 Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej
multimodalnej mobilności miejskiej. Nowe autobusy to niskopodłogowe, nowoczesne
pojazdy z napędem hybrydowym. W każdym z nich znajduje się 25 miejsc siedzących, a
jednocześnie może nim podróżować 86 osób. Pojazdy wyjadą na pińczowskie ulice w maju, a
ich operatorem będzie firma Żakbus z Pasturki, gdzie autobusy będą stacjonować. O
szczegółach kursów poinformujemy wkrótce.
Na zakończenie wizyty w Pińczowie, Tomasz Jamka wraz z burmistrzem Włodzimierzem
Badurakiem udali się na teren dworca autobusowego, gdzie trwa kompleksowa modernizacja
obiektu. W efekcie szeroko zakrojonych prac budynek dworca całkowicie zmieni swoje
oblicze, stając się estetycznym i funkcjonalnym. Przebudowa obejmuje także perony i
autobusowe i parking. Prace na dworcu również objęte są unijnym projektem „Wsparcie
multimodalnej mobilności na terenie Gminy Pińczów”. Dofinansowanie do tych robót wynosi
79,91%. Projekt, o którym mowa dofinansuje także budowę ścieżek rowerowych na terenie
miasta i zakup rowerów miejskich, a wsparcie to sięga 80,75%.
Podczas wizyty, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, przekazał na ręce
Tomasza Jamki serdeczne podziękowania za wspieranie inwestycji.
„Wymierne efekty tego zadania odczują wszyscy mieszkańcy, a dzięki ekologicznym
rozwiązaniom zyska także środowisko naturalne” –podkreślał gospodarz Pińczowa.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!