Najdawniejszy wizerunek herbu miejskiego zachował się na odcisku pieczęci z XV w. Widać na nim przepołowioną tarczę z przepołowioną strzałą. Na późniejszych odciskach pozostała tylko strzała.
Fot. Pieczęć z herbem, XV w.
Legenda głosi, że pewnego razu do naszej osady przybył urodziwy kupiec. Ujrzawszy śliczną dziewczynę zakochał się z wzajemnością. Poprosił więc o rękę ukochanej, co spotkało się z odmową ze strony ojca wybranki. Jednak już wkrótce młodzieniec zjawił się ponownie, tym razem z krzewem pąsowej róży, który zamierzał podarować ukochanej jako symbol miłości. Tak też się stało. Jednak stojący na wieży ojciec wystrzelił z łuku strzałę, która rozdwoiła się w locie. Połowy ugodziły wprawdzie młodych, ale ominęły serce. Widząc, że nad młodymi czuwa opatrzność, zezwolił córce na zamążpójście. Kiedy zaś Pińczów stał się miastem, rozdarta strzała została umieszczona w herbie Pińczowa.
Fot. Pieczęć z herbem, XVIII w.
Współczesne przedstawienie herbu miasta Pińczowa to symbol przepołowionej strzały w kolorze żółtym umieszczonej w niebieskim polu.
Fot. Obecny wizerunek herbu Pińczowa.
Opracowała: Renata Urban (Muzeum Regionalne w Pińczowie)