Pińczowianie podziękowali za plony
Zacni goście, piękne wieńce, muzyka i sierpniowe słońce -udały się tegoroczne Pińczowskie Dożynki Gminne . Podczas mszy świętej dziękczynnej odprawionej w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie, razem z wiernymi modlili się ks. dziekan Stanisław Kudełka, proboszcz Jan Staworzyński i o. Remigiusz z klasztoru na Mirowie. Po modlitwach korowód dożynkowy, przy dźwiękach Kapeli Koperniacy przeszedł przez miasto na tereny Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Zebranych powitali prowadzący wydarzenie, dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury Iwona Senderowska oraz Marcin Błach, dyrektor ZPO w Kozubowie. Po podniosłej "Rocie" gospodarze Miasta i Gminy Pińczów, wiceburmistrz Beata Kita i przewodniczący Rady Miejskiej w Pińczowie Zdzisław Woźniak, przyjęli chleb z rąk starostów dożynek i obiecali dzielić go równo między wszystkich mieszkańców pińczowskiej ziemi. W zadaniu tym wsparła ich pierwsza dożynkowa para -Agnieszka Jachna i Marcin Wójcik, sekretarz Gminy Pińczów Marcin Kozłowski oraz gospodynie i gospodarze z podpińczowskich sołectw.
Zastępczyni gospodarza gminy i przewodniczący Rady Miejskiej w ciepłych słowach powitali wszystkich uczestników uroczystości, szczególnie serdecznie zwracając się do rolników. W podobnym tonie wypowiedzieli się dożynkowi goście, a wśród nich poseł na Sejm RP Michał Cieślak i członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Anita Koniusz. Obecni byli także gospodarze Powiatu Pińczowskiego i sąsiednich gmin, radni, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, szkół i urzędów, organizacji i stowarzyszeń.
Momentem szczególnym było ogłoszenie werdyktu konkursu wieńcowego, poprzedzone widowiskową prezentacją wszystkich delegacji. W tym roku laur zwycięstwa powędrował do Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Zagości i to właśnie ten wieniec będzie reprezentował Gminę Pińczów na Dożynkach Powiatowych, które odbędą się za tydzień w Złotej.
W komisji konkursowej pracowały panie Anna Mruk, Marta Biały i Alicja Mazurek i jak podkreślały, wybór był niezwykle trudny bo wszystkie wieńce były przepiękne.
Po części obrzędowej przyszedł czas na występy artystyczne, które zainicjowała młoda, utalentowana akordeonistka Zuzia Sakwa, a potem jeszcze raz zagrała dla wszystkich wspaniała Kapela Koperniacy.
Gromkimi owacjami powitano na pińczowskiej dożynkowej scenie Zespół Tańca Morawica, a gwiazdą wieczoru była grupa Hit Boyz. Gminne Dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem Pakt. Podczas dożynek nie zabrakło pysznego swojskiego jadła serwowanego na stoiskach KGW, były także atrakcje dla najmłodszych i liczne stoiska promocyjne.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za wspólną zabawę.



Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!