Klasztor pińczowski na starej fotografii
Niezwykle ciekawa wystawa fotograficzna gości w krużgankach bocznych Sanktuarium
Mirowskiego w Pińczowie. Uroczysty wernisaż odbył się w piątek 9 czerwca gromadząc
licznych parafian i przyjaciół pięknego klasztoru na pińczowskim Mirowie. Władze Miasta i
Gminy Pińczów reprezentował burmistrz Włodzimierz Badurak. Gospodarz gminy nie krył
swojego zachwytu archiwalnymi fotografiami i zadeklarował uzupełnienie wystawy o
cyfrowe zdjęcie dawnego wnętrza świątyni. Wernisaż otworzył Komisarz Ziemi Świętej i
definitor o. Nikodem Gdyk, w kilku słowach przybliżając kulisy gromadzenia cennych
zbiorów. Fotografie pochodzą z prywatnych archiwów klasztoru, a także od pasjonatów
historii miasta – Łukasza Łaganowskiego, Krzysztofa Polańskiego, pana Zaborowskiego i
parafian. Możemy na nich oglądać Sanktuarium Mirowskie z zewnątrz, z początków XX
wieku czy posługę sióstr Sercanek i Szarytek w sejmikowym szpitalu a potem przenosimy się
do lat 90 ubiegłego wieku, gdy biskupi uroczyście koronowali obraz Matki Bożej Mirowskiej.
Zdjęcia przypominają także wizytę bp Jana Jaroszewicza i wiele innych ważnych wydarzeń z
życia parafii na Mirowie.
Wystawę w krużgankach bocznych klasztoru można oglądać do 21 czerwca. Zapraszamy.
Źródło i fotografie – www.sanktuariummirowskie.com.pl


Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!