W 103 rocznicę Bitwy Warszawskiej
"Trzy razy byłem w waszym mieście. Dwa razy w 1914, raz w 1915" -tak mówił naczelnik Józef Piłsudski, w którego wcielił się dziś regionalista, pasjonat historii i oręża polskiego, Janusz Głombiński z Pawłowic. W tym roku, panu Januszowi towarzyszyła małżonka w stroju z epoki. Przed kwadransem zakończyły się pinczowskie obchody 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczystości zainicjowała msza święta odprawiona przez ks. Stanisława Kudełkę, dziekana Dekanatu Pińczowskiego i ks. prefekta Tomasza Kaczówkę. Po eucharystii licznie zgromadzeni przeszli przed pomnik Piłsudskiego przy Pałacu Wielopolskich. Po hymnie państwowym głos zabrali zaproszeni goście oraz gospodarz Gminy Pińczów. Burmistrz Włodzimierz Badurak odwołał się do wielkich wydarzeń w historii naszego kraju i podziękował wszystkim za udział w uczczeniu pamięci bohaterów walczących o wolną Polskę. Jak co roku, ciekawą prelekcję wygłosił regionalista Mariusz Korzeniowski. W rocznicowych uroczystościach uczestniczyli: senator RP Jacek Włosowicz, wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Maciej Gawin, naczelnik kieleckiej delegatury IPN Robert Piwko, burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, zastępca burmistrza Beata Kita, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pińczowie Krzysztof Wąsik, komendanci służb mundurowych policji, straży pożarnej, więziennictwa i wojskowości, pińczowscy harcerze ZHP i strzelcy z jednostki im. gen. Kwiatkowskiego, poczty sztandarowe urzędów i instytucji, prezesi gminnych jednostek, radni Powiatu i Gminy Pińczów, dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego oraz mieszkańcy. Po złożeniu kwiatów przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego zebrani przeszli przed Urząd Miejski, gdzie przed trzema laty wmurowano tablicę poświęconą 100 -leciu Bitwy Warszawskiej. Uroczystość muzycznie odprawiła Orkiestra Dęta OSP Pińczów pod batutą Roberta Pełki. Całość poprowadził Marcin Kozłowski, sekretarz Miasta i Gminy Pińczów.


Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!